Skip to content
O Firmie arrow Poradnik arrow Pielęgnacja parkietów

Kilka rad jak dbać o gotowe parkiety olejowane i lakierowane.

 

Warto pamiętać:

 • Przy drzwiach wejściowych na zewnątrz i wewnątrz połóż wycieraczki lub chodniki zatrzymujące kurz i piasek, które mogą zniszczyć podłogę (mieszanina piasku i wody daje taki sam efekt jak papier ścierny). Zabezpiecz wszystkie meble stojące podkładkami ochronnymi,aby uniknąć zadrapań i rys na podłodze. W przypadku foteli obrotowych zastosuj specjalne kółka do drewnianych powierzchni lub połóż specjalną mate ochronna. 
 • W pomieszczeniach, w których podłoga narażona jest na zachlapanie wodą, zalecamy położenie dodatkowej warstwy lakieru po ułożeniu parkietu. W ten sposób uszczelnione zostaną połączenia pomiędzy deskami tworząc lepszą barierę chroniącą przed działaniem wody. Drewniane podłogi rozszerzają się i kurczą w zależności od warunków zewnętrznych. Aby zapobiec zbyt intensywnej pracy desek a w konsekwencji ich uszkodzeniu, należy utrzymać w pomieszczeniu normalna temperaturę pokojową i wilgotność względną 40-50 %, a zima kiedy wilgotność powietrza spada stosuj nawilżacze powietrza. 
 • Niektóre gatunki drewna np. Buk i Klon są bardziej podatne na zmianę warunków otoczenia niż inne.

UWAGA: Jeżeli czyścisz podłogę wilgotna szmatką/mopem i stosujesz właściwą ilość wody, parkiet powinien wyschnąć w ciągu minuty.

 

Czyszczenie i pielęgnacja.

 • Podłoga lakierowana.
  Na co dzień stosuj suche metody czyszczenia podłogi np. odkurzać używając specjalnej szczotki do parkietów lub zamiatać miękko zmiotką. Gdy jest to konieczne czyść podłogę wilgotną, dobrze wykręcona szmatka/mopem. Nie można dopuszczać do zbytniego zawilgocenia paneli. Dla uzyskania najlepszych efektów stosuj środki pielęgnacyjne polecane przez producentów podłóg. Częstotliwość ścierania podłogi na mokro zależy od intensywności jej użytkowania i stopnia zabrudzenia. 
 • Podłoga olejowana.
  Podłogę pokrytą olejem należy od samego początku starannie pielęgnować, używając odpowiednich środków. Należy często zamiatać miękką zmiotką lub odkurzać używając specjalnej szczotki do parkietów, a co jakiś czas przemywać wilgotną szmatką/mopem z użyciem odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Użycie odpowiednich środków jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala to na utworzenie warstwy ochronnej podłogi, która jest dodatkowym zabezpieczeniem przed uszkodzeniem i zużyciem.

  Podłogę należny poddać konserwacji gdy staje się ona wyraźniej trudniejsza do czyszczenia. W większości przypadków konserwacji dokonuje się dwukrotnie w pierwszym roku użytkowania podłogi, a następnie raz do roku. Pierwszą konserwację należy przeprowadzić zaraz po ułożeniu parkietu. Środkiem zabezpieczającym należy pokryć cała powierzchnię. Jeżeli konserwacja jest bezpośrednio po ułożeniu podłogi niema potrzeby przestawiania mebli. Dzięki temu deski zyskają dodatkową ochronę przed wilgocią, która mogłaby wniknąć w głąb w miejscach połączeń. Jeśli pierwsza konserwacja przeprowadzona jest po upływie 6-12 miesięcy, najlepiej przesunąć meble w jedną część pomieszczenia, zabezpieczyć odsłonięta część podłogi i odczekać 1-2 godziny. Następnie można przesunąć meble na odświeżoną część podłogi i dokonać konserwacji pozostałego obszaru. Ponowną konserwacje można przeprowadzić tylko w tych miejscach, gdzie jest to naprawdę konieczne, np. tam, gdzie najwięcej się chodzi. Dlatego prace wcale nie muszą wiązać się z wynoszeniem z pomieszczenia wszystkich mebli. Każde ponowne zabezpieczenie Powierzchni podłogi środkiem konserwującym zwiększa jej trwałość oraz odporność na zabrudzenia i wilgotność..Dlatego okres pomiędzy kolejnymi pracami konserwacyjnymi sukcesywnie ulega wydłużeniu. 

UWAGA:  Zbędne czyszczenie na mokro przynosi więcej szkody niż pożytku, ponieważ częste przemywanie powoduje ścieranie warstwy ochronnej.